Src Belgesi İçin Gerekli Evraklar

Src Belgesi İçin Gerekli Evraklar

SRC belgesi, kargo ve yolcu taşımasına hazır olan tüm ticari araç sürücülerinin alması gereken bir belgedir. Başka bir deyişle, karayolu taşımacılığına dahil olacak tüm sürücülerinin, mesleki yeterlilik olarak da bilinen bir SRC sertifikası olması gerekir. Bu belge, minibüs, kamyon, minibüs, otobüs gibi ticari araç kullanan sürücüler tarafından alınır. Tabi ki belgeyi alabilmek için SRC belgesi için gerekli evraklar da toparlanmalıdır.

Karayolu taşımacılığı mevzuatına göre, ticari bir araç kullanan kişide bulunması gereken belgeler şunlardır: ehliyet, mesleki yeterlilik belgesi (SRC) ve psikoteknik bir rapor. Örneğin, Türkiye’de bu belgenin adı SRC sertifikası iken, Amerika Birleşik Devletleri’nde de aynı işlev CDL belgesi ile görülür. Farklı isimler olsa bile, her ticari taşıyıcı bu belgeyi almakla yükümlüdür. Src sertifikası için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılan sınavın geçilmesi gerekir.

Src Evrakları İçin Ayrıca Bakınız: https://www.srcbelgesi.com/src-icin-gerekli-evraklar/

Src için gerekenler

Src Belgeleri İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

SRC sertifikasyon eğitimleri hafta sonları düzenlenmektedir. Böylece, dersler iki haftanın sonunda biter. Eğitim sonunda sınavı geçenlere sertifika verilir. Bu sertifikanın geçerliliği 1 yıldır. Ulaştırma Bakanlığı tarafından ilan edilen SRC sertifika sınavı ve eğitim programı her yıl güncel hali ile yayınlanmaktadır. Ancak bu yayınlanan tarihler imdg kod, tmgd ve src 5 belgesi içindir. Diğer src 1, src 2, src 3 ve src 4 belgelerinin sınav takvimlerini yayınlama görevi Milli Eğitim Bakanlığının görev alanı içerisinde yer almaktadır. Bunun yanı sıra SRC belgesi için gerekli evraklar da aşağıdaki gibi listelenmektedir.

Src sertifikasına kayıt için gerekli belgeler:

  • 1 adet biyometrik fotoğraf. Not: çekilen fotoğraflar en azfa 3 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır.
  • Diploma veya öğrenci sertifikasının kopyası
  • Kimlik ve ehliyet fotokopisi

Src sertifikası almak için gerekli belgeler:

  • 2 fotoğraf
  • Dilekçe
  • Kimlik fotokopisi
  • Sürücü ehliyetinin bir kopyası
  • GBT sürücü lisansı güncellemesi

Src Belgelerinin Geçerlilik Süresi

Src belgelerinin geçerlilik süresi 5 yıldır. Ancak yazımızı yayınladığımız gün itibari ile bu kural ülkemizde uygulanmamaktadır. Bu sürelerle ilgili Ulaştırma ve Alt Yapı bakanlığı taslak bir yönetmelik hazırlığı içerisinde olup yakın zamanda yürürlüğe girecektir. Yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle birlikte yurt dışına giden sürücülerimiz rahat bir nefes alacaktır. Çünkü yurt dışında ticari araç sürücülerimizden 5 yılı geçmemiş src belgesi istenmektedir.

1

No Responses

Write a response