Üst Düzey Yönetici

Üst Düzey Yöneticilik Belgesi

Üst düzey yöneticilik belgesi olan ÜDY, yük ve yolcu taşımacılığı alanında faaliyet göstermekte olan firmalar tarafından alınmaktadır. Ulaştırma bakanlığı tarafından denetlenmekte olan ÜDY belgesi alma şartları, derslere katılım ve sınavdan geçilmesi şartıyla alınabilmektedir.

ÜDY Alma Şartları Nelerdir?

Üst düzey yöneticilik belgesi alma şartları öncelikle yük ve yolcu taşımacılığı alanında faaliyet göstermekte olan firmanın yetkili üyesi tarafından alıması zorunluluğunu yönetmelikte bulundurmaktadır. Firmada minimum 3 yıl boyunca çalışmakta olan yetkilinin alması zorunlu olan bu belge, bulundurulmadığı takdirde cezai işlem uygulanmaktadır. Mevzuat, ilk yardım ve trafik güvenliği açısından önemli olan ÜDY belgesi, 4 ayrı gruba ayrılmakta ve yurtiçi, yurtdışı faaliyet alanına göre alınması zorunlu tutulan belgeler arasında bulunmaktadır.

ÜDY 1 Belgesi Nedir?

ÜDY 1, 2, 3 ve 4 belgesi olarak 4 gruba ayrılmakta olan üst düzey yöneticilik belgesi için gerekli olan eğitim ve sınav aşamaların geçilmesi gerekmektedir. Üdy belgesi nedir; ÜDY 1 belgesi yolcu taşımacılığı yapmakta olan firmaların yetkilileri tarafından alınması gereken bir belgedir. En az lise mezunu olan kişiler tarafından alınabilecek belge, mesleki yeterlilik belgeleri arasında bulunmaktadır. ÜDY 1 ve 2 belgeleri yolcu taşıma alanında kariyer planı yapan kişiler için de alınabilecek belgeler arasında yer almaktadır. Firma bu belgeyi almadan faaliyet gösterdiği takdirde cezai işlem uygulaması yapılmaktadır.

ÜDY Belgesi Kimlere Zorunludur?

ÜDY belgesi zorunluluğu yük ve yolcu taşımacılığı alanında faaliyet göstermekte olan firma yetkililerin üzerindedir. Zorunlu olmasının nedeni hem yurtiçi hem de yurtdışı yük aynı zamanda yolcu taşımacılığı alanında güvenliğin sağlanması aynı zamanda ulaşım bakanlığına bağlı bir şekilde çalışılarak faaliyet gösterilmesidir. ÜDY muafiyeti ile ilgili araştırmalar yaparak, bu alanda kaçıncı seviye ÜDY belgesi alınması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

ÜDY Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

ÜDY belgesi sorgulama işlemi yapılarak muafiyete tabi tutulup, tutulmadığını öğrenebilirsiniz. Üst düzey yöneticilik belgesi sorgulama işlemi için ulaştırma bakanlığı üzerinden bilgi alabilir aynı zamanda danışman firmalar aracılığıyla da belgenizin durumu hakkında gerekli olan bilgileri sorgulama işlemi aracılığıyla edinebilirsiniz.

Twitter hesabımızdan bizi takip edebilirsiniz.
5

No Responses

Write a response