Sipariş Alma

Sipariş Alma

Sipariş alma işlemleri

Sipariş Alma
Taşıma işleri organizatörlerinin deniz yolu ile ithalat hizmetleri, pazarlama faaliyetleri sonucu bulunan müşterilerin siparişlerinin alınması ile başlamaktadır. Söz konusu müşteriler, yurt içindeki ihracatçı ya da ithalatçı olabileceği gibi yabancı ülkelerde faaliyet gösteren yurt dışı acenteler de olabilmektedir. Taşıma işleri organizatörleri taşıma hizmetleri ile ilgili siparişleri farklı şekilde alabilir.
Bunlar genellikle; müşteri ziyaretleri ile alınan siparişler, faks, telefon ve e-posta gibi araçlar yoluyla alınan siparişler ve yurt dışı bağlantılı olarak çalışılan acenteler aracılığıyla alınan siparişlerdir.

Sipariş alma işlemi;

Taşıma işleri organizatörleri, müşterilerin hizmet talebini aşağıdaki tabloda da görüleceği gibi benzer formatlar kullanarak alabilirler.

Müşteri sipariş formu;

Müşterinin vereceği sipariş talepleri, taşıma işleri organizatörleri ya da taşıyıcı tarafından sözleşmeye uygunluk açısından önemle gözden geçirilmelidir. Sipariş koşulları sözleşme şartlarına uygun olmaması durumunda müşteriyle görüşülerek sözleşmeye uyumlu hâle getirilmelidir. Siparişler müşteriden yazılı olarak alınmalıdır. Müşterinin taleplerinin doğru ve eksiksiz yerine getirilmesi için taşıyıcının istediği bilgileri içeren sipariş talep formu düzenlenmelidir.
29